Az ylang-ylang név a fát jelző tagalog kifejezés spanyol nyelvű írásmódja, az ylang-ylang – az ylang szó többszöröző formája, amely „vadont” jelent, utalva a fa természetes élőhelyére. Egy gyakori félrefordítás a "virágok virága".
A fát illatos canangának, Macassar-olajnövénynek vagy parfümfának is nevezik. Hagyományos polinéz nevei közé tartozik a Mataʻoi (Cook-szigetek), a Mohokoi (Tonga), a Mosoʻoi (Szamoa), a Motoʻoi (Hawaii) és a Mokosoi, Mokasoi vagy Mokohoi (Fidzsi-szigetek).
A Ylang-Ylang sárga, csillag alakú virág, amely a Cananga fán (Cananga odorata) nő. Ez a trópusi faj az Indiai-óceánt körülvevő országokban, például Indiában, a Fülöp-szigeteken, Malajziában, Indonéziában és Ausztrália egyes részein honos. Növekedése meghaladja az 5 métert évente, és ideális éghajlaton átlagosan 12 méteres magasságot ér el. A virága lelógó, hosszú szárú, hat keskeny, zöldessárga (ritkán rózsaszínű) szirommal rendelkezik, küllemében inkább hasonlít egy tengeri csillagra, és erősen illatos illóolajat termel.
Az Ylang-Ylang mámorító, aromás illata gyümölcsös, virágos. Az illóolajat az aromaterápiában használják. Hatásai: enyhíti a magas vérnyomást és normalizálja a faggyúelválasztást a bőrproblémák esetén, valamint afrodiziákumnak is tekintik. Nyugtató hatású, csökkenti a depressziót, frissít, megújít.
Az Ylang-Ylangból származó olajat széles körben használják az illatszeriparban keleti vagy virág témájú parfümökhöz (például Chanel No. 5). Az Ylang-Ylang jól keveredik a legtöbb virág-, gyümölcs- és faillattal. Indonéziában Ylang-Ylang virágokat szórnak az ifjú párok ágyára. A Fülöp-szigeteken a virágait, a sampaguita virágaival együtt egy nyakláncba fűzik, amelyet a nők viselnek.
Az Ylang-Ylang virágból többféle illóolajat készítenek, gőz desztillációval. Az olajok illatuk intenzitása változik. Az Ylang-Ylang legfinomabb formája gyakran Cananga olaj néven ismert.
Az ylang-ylang illóolaj hatásai
Az ylang ylang lehetséges egészségügyi előnyeivel kapcsolatos kutatások még korlátozottak és folyamatban vannak. Ennek ellenére van néhány bizonyíték, amely azt mutatja, hogy az ylang-ylang alkalmazása, akár belélegezve, akár helyileg alkalmazva, előnyös lehet bizonyos betegségek kiegészítő kezelésében. Az egyes kutatások és a hagyományos, tapasztalatokon alapuló népi gyógyászat az alábbi hatásait ismerik:
-
baktériumölő,
-
faggyútermelést szabályozó,
-
gyulladáscsökkentő,
-
sejtregeneráló hatású,
-
belélegezve lazító, nyugtató, feszültségoldó, érzékiséget felszínre hozó (afrodiziákus) hatású,
-
hangulatjavító, antidepresszáns, szorongást csökkentő hatású,
-
vérnyomáscsökkentő, pulzusszám csökkentő hatású,
-
rovarűző hatású.
Alkalmazás hagyományos gyógyászatban
Az ylang-ylangot egyes gyógyászati hagyományokban természetes gyógymódként használják (gyakran szárítják vagy péppé őrölve készítik el és közvetlenül a bőrre kenik). A következő állapotok kezelésére alkalmazzák:
-
emésztőrendszeri problémák
-
köszvény (a gyulladásos ízületi gyulladás egy fajtája)
-
malária
-
asztma
-
íületi gyulladás
-
légzőszervi problémák
-
fejfájás