Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Nyári alvászavar enyhítése illóolajokkal

Nyári alvászavar enyhítése illóolajokkal

Az álmatlanság, vagy akár a rossz alvási minőség gyakran előfordul a nyári időszakban. Ennek a legfőbb oka lehet az éjszakai magasabb hőmérséklet. Ugyanakkor a megváltozott, felborult napi rutinok, a hosszabb nappalok, pörgősebb, sűrűbb programok és a később történő lefekvés mind-mind okozhatják. Noha ez a fajta álmatlanság általában átmeneti jellegű, mégis sokat árthat.

A minőségi alvás

A jó, minőségi alvás vitális feltétele a testi-lelki egészségnek, mert az elme ilyenkor tud megpihenni a mindennapi nyomás és stressz után, alvás során a sejtek és szövetek regenerálódnak, az energiaraktárak pedig feltöltődnek.

Kutatások mutatják azt is, hogy az alvás segít egyensúlyban tartani a hormonháztartást és erősíteni az immunrendszert, ami végeredményben alapfeltétele annak, hogy erősek és egészségesek maradhassunk. Ez az oka annak, hogy az alváshiány vagy a folyamatosan rossz minőségű alvás olyan káros az egészségre nézve.

Átmeneti alvászavar kezelése: természetes altatók

Már őseink is jól tudták, melyek azok a táplálékok és gyógynövények, amelyek elősegítik vagy éppen zavarják a nyugodt alvást.

Altató hatással rendelkezik a citromfű, a levendula, a golgotavirág és a macskagyökér és a komló is (nem véletlenül altató hatású a sör). Ezek a gyógynövények enyhe, kiszámítható hatással rendelkeznek – feltéve, hogy nem túl nagy mennyiségben fogyasztjuk -, ezért bármikor alkalmazhatók. 

Legegyszerűbb a fent említett növényekből gyógynövényes párnát készíteni, amely bizonyítottan, gyógyszertanilag is fontos hatással bír. A párnában a fent említett gyógynövények bármelyike lehet – elsősorban a levendula és a komló ajánlott. Vegyünk mindkettőből 200-200 grammot, és az így kapott, intenzív illatú keveréket töltsük egy kispárnahuzatba.

Illóolajok álmatlanság ellen

Használhatunk illóolajokat álmatlanság leküzdésére aromalámpában vagy párologtatóban. Ehhez leginkább a hidegpárásítókat ajánljuk, melyek megőrzik az illóolajok hatóanyagait a páraképzés során.

Számos olyan illóolaj létezik, amely kifejezetten álmatlanság ellen hatásos, íme ezekből néhány:

Levendula

A közönséges levendula (Lavandula angustifolia) illóolaj segít az elalvásban és abban, hogy az alvás tartós legyen. Ez az illóolaj túlnyomórészt alkoholból és észterekből áll (linalil-acetát, linalol), és számos terápiás hatása van, ez a leggyakrabban használt illat a nyugtalanság és feszültség csillapítására. Más fajtái is fellelhetők illóolaj formájában (széleslevelű levendula – Lavandula latifolia, hibridfajok – Lavandula intermedia, stb), de a közönséges levendula hatóanyagai a legintenzívebbek.

Kamilla

A kamilla is nagyon hatásos az álmatlanság ellen. Ennek is van több fajtája de legjobb mind közül a római kamillából (Chamaemelum nobile) készült illóolaj. A római kamilla egy ősi gyógynövény, amelynek nyugtató, relaxáns hatása van. Az álmatlanság kezelése mellett kiváló stressz oldó és oldja az idegi feszültséget is, így tökéletes választás lehet lefekvés előtt. Még hatásosabb, ha levendulával kombináljuk.

Majoránna

Az előzőekhez hasonlóan, a majoránnának is több alfaja van, de csak egyikük az, amelyik ajánlott és valóban hatásos az álmatlansággal szemben. Ez az édes majoránna (Origanum majorana), amelynek nyugtató és altató hatása van az idegrendszerre, csökkenti a vérnyomást, csillapítja az idegi feszültséget és az agy hiperaktivitását.

Ez a három fajta illóolaj szabadon kombinálható egymással, így egymást kiegészítve szinergikus hatást fejtenek ki az álmatlansággal szemben. Különböző arányban keverhetők, az egyéni ízlésünkhöz igazítva, ezért érdemes kipróbálni többféle kombinációt, hogy kitapasztalhassuk, melyik az a társítás, ami igazán segít, hogy nyugodt, pihentető álmunk legyen.

Itt természetesen nem zárul be a sor, a levendulán, kamillán és majoránnán kívül még sok, hozzájuk hasonló tulajdonságokkal bíró illóolajat kipróbálhatunk:

  • Narancsvirág vagy Neroli (Citrus aurantium var. amara)
  • Rózsa (Rosa damascena)
  • Bergamot (Citrus bergamia)
  • Jázmin (Jasminum)
  • Szantálfa (Santalum album)
  • Narancs (Citrus sinensis)
  • Muskotályzsálya (Salvia sclaria)
  • Ylang-Ylang (Cananga odorata)
  • Geránium (Pelargonium odoratissimum)
  • Tömjén (Olibanum)
  • Orvosi macskagyökér vagy Valeriána (Valeriana officinalis or V. fauriei)

Ezek az illóolajak mind nyugtató, relaxáló és altató hatásúak, tetszés szerint kombinálhatóak az erőteljesebb hatás érdekében. Ha tudjuk, hogy mi áll az álmatlanság hátterében, akkor célzott keveréket érdemes használni. Például a bergamot és narancs keveréke hatásos a depresszió okozta álmatlanságban, mert ezek az olajak pozitív érzelmeket keltenek, ugyanakkor ellazítják a testet.

Forrás:

https://www.biosziget.hu/alvaszavar
https://filantropikum.com/igy-mondj-bucsut-az-almatlansagnak-esszencialis-illoolajok-segitsegevel/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

Tartalomhoz tartozó címkék: illóolaj aromaterápia alvás
Az oldal tetejére